فارسیEnglishEnglishEnglish
شنبه 4 بهمن 13991/23/2021
چین، تنها اقتصاد بزرگ جهان که در طول بحران کرونا رشد کرد

چین، تنها اقتصاد بزرگ جهان که در طول بحران کرونا رشد کرد

اقتصاد چین طی سال گذشته میلادی با وجود تأثیرات ناشی از همه گیری ویروس کرونا ۲.۳ درصد رشد کرد. بهبود اقتصادی کشور در سه ماه آخر سال ۲۰۲۰ شتاب گرفت و به سطح قبل از بحران بازگشت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، اقتصاد چین طی سال گذشته میلادی با وجود تأثیرات ناشی از همه گیری ویروس کرونا 2.3 درصد رشد کرد. بهبود اقتصادی کشور در سه ماه آخر سال 2020 شتاب گرفت و به سطح قبل از بحران بازگشت.

بر اساس داده های رسمی اداره آمار ملی چین که روز دوشنبه منتشر شد، در یک چرخش چشمگیر از ابتدای سال 2020 یعنی زمانی که بحران کرونا دومین اقتصاد بزرگ جهان را وارد شوک کرد، تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه آخر این سال 6.5 درصد در مقایسه با سال قبل جهش کرد.

این رشد اقتصادی حتی بالاتر از سه ماهه آخر قبل از شیوع این بیماری همه گیر است یعنی زمانی که اقتصاد چین شش درصد رشد کرده بود.

طبق اعلام اداره آمار ملی چین، تولید ناخالص داخلی این کشور سال گذشته به 101.6 تریلیون یوان (15.7 تریلیون دلار) رسید.

اگرچه نرخ رشد سالانه این کشور کمترین میزان از زمان پایان انقلاب فرهنگی در سال 1976 بود اما هنوز هم از آنچه بیشتر تحلیلگران پیش بینی کرده بودند، بهتر است.

  • رشد 2.3 درصدی اقتصاد چین در سال 2020 با وجود بحران کرونا

  • بهبود سریع اقتصاد چین سلطه دلار آمریکا را به خطر انداخته است

  • اقتصاد چین زودتر از پیش بینی‌ها از آمریکا جلو می‌زند

این امر همچنین چین را به تنها اقتصاد بزرگ تبدیل می کند که توانسته در سال 2020 کوچک شدن اقتصاد خود جلوگیری کند در حالی که اکثر کشورها هنوز برای غلبه بر تأثیر اقتصادی بحران کرونا در تلاش هستند.

اقتصاد چین پس از انقباض تاریخی 6.8 درصدی در ابتدای سال 2020، در سه ماهه دوم دوباره به رشد بازگشت. با شروع کار کارخانه ها، تولید ناخالص داخلی چین در دوره آوریل-ژوئن 3.2 درصد و در سه ماه بعدی 4.9 درصد افزایش یافت.

بهبود سریع وضعیت اقتصاد چین با پویایی مثبت در بخش صنعت و تجارت تامین شد اما مصرف داخلی، یکی از عوامل اصلی اقتصادی این کشور، هنوز یک نقطه ضعف محسوب می شود.

دسته بندی : اقتصادی