شنبه 24 فروردین 13984/13/2019
نزول قیمت نفت در بازار جهانی

به گزارش فارس به نقل از رویترز، به دنبال نگرانی در مورد رکود اقتصادی جهانی، قیمت نفت در معاملات امروز کاهش یافت هرچند کاهش تولید اوپک و تحریم های نفتی آمریکا علیه ونزوئلا مانع از کاهش بیشتر قیمت ها شد.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 32 سنت کاهش 52.32 دلار فروخته شد. هر بشکه نفت خام آمریکا با 23 سنت کاهش 61.40 دلار معامله شد.

آنچه بر بازارهای مالی نظیر بازار فروش آتی نفت خام تاثیر گذاشته، نگرانی ها در مورد حل نشدن اختلافات تجاری میان آمریکا و چین است که به چشم انداز رشد اقتصادی در جهان صدمه زده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز پنج شنبه گفت: برای ملاقات با رئیس جمهور چین پیش از اول مارس (مهلت قرار داده شدت توسط دو کشور برای عقد توافق تجاری) برنامه ای ندارد.

ترامپ تهدید کرده است که اگر توافقی میان دو کشور صورت نگیرد، تعرفه های واردات از چین را افزایش خواهد داد. یک دور دیگر از مذاکرات قرار است هفته آینده در پکن برگزار شود.

ادوارد مویا، تحلیلگر بازار گفت: «قیمت نفت به علت چشم انداز رشد اقتصادی کندتر به کمترین رقم هفته بازگشته که می تواند نشانه ای از بازگشت به افزایش میزان ذخایر باشد.»

کمیسیون اروپا نیز در روز پنج شنبه پیش بینی خود از رشد اقتصادی منطقه یورو را به علت تنش های تجاری جهانی و چالش های داخلی، به شدت کاهش داد.

به گفته منابع اوپک، در عین حال، تولید نفت عربستان در ماه ژانویه حدود 400 هزار بشکه در روز کاهش یافته و به روزانه 10.24 میلیون بشکه رسیده است.

ریسک دیگر کم شدن عرضه در بازار اجرای تحریم های امریکا علیه ونزوئلاست که به گفته تحلیلگران 300 هزار تا 500 هزار بشکه نفت از صادرات این کشور در روز را کم خواهد کرد.این دو عامل مانع کاهش بیشتر قیمت نفت شدند.

دسته بندی : اخبار صنعت